14-15 marca 2009 r.

Kurs instruktorski z Inki Sjosten


Krzysztof - jako kursant i Roszka - jako jego asystent wzięli udział w pierwszym zjeździe szkoleniowym na kursie Inki Sjosten, zorganizowanym przez Fundację Psia Wachta.

Radzimy sobie z podstawowym szkoleniem naszych psów. Udzielamy też licznych rad dotyczących wychowania właścicielom szczeniąt z naszej hodowli, a także osobom, które zaopatrujemy w karmę dla ich pupili. Dostrzegamy jak wiele przestarzałych treserskich metod pokutuje nie tylko wśród przeciętnych właścicieli psów, ale niestety również w szkółkach. Stwierdziliśmy, że nie wystarcza nam samodokształcanie i warto skorzystać z profesjonalnego kursu. Przy okazji doszkoli się również Roszka, z którą chcemy rzadziej niż w ubiegłym sezonie pojawiać się na wystawach, a więcej czasu poświęcić na zdobywanie "wykształcenia" (w tym konkurs tropowców).

Fundacja Psia Wachta jest między innymi organizatorem szkoleń kynologicznych. Postanowiliśmy, że Krzysztof zapisze się na półroczny kurs dla instruktorów szkolenia psów, który ma prowadzić znana szwedzka trenerka Inki Sjösten. Kurs instruktorski obejmuje 6 spotkań weekendowych, w których udział wezmą uczestnicy wraz ze swoimi psami. Kurs ma przygotować uczestników do samodzielnej pracy jako instruktor szkolenia psów. Uczestnicy po zdaniu trzech egzaminów otrzymają certyfikaty wystawione przez Inki Sjösten.

Tak się złożyło, że zanim natrafiliśmy na ten kurs przeczytaliśmy książkę Inki Sjosten pt. "Posłuszeństwo na co dzień". Spodobały nam się dewiza Inki, że pies się nie myli, a każdy błąd leży po stronie przewodnika, oraz szkolenie oparte wyłącznie na porozumieniu z psem i całkowite odrzucenie przemocy fizycznej. Inki zajmuje się szkoleniem psów od przeszło 30 lat. Jest doświadczonym zawodnikiem w konkurencji obedience i szkoleniowcem z zakresu posłuszeństwa ogólnego, tropienia, obedience, i wielu innych, specyficznych dla Skandynawii dyscyplin. Inki jest autorką dwóch wydanych w Polsce książek - jednej poświęconej obedience FCI, a drugiej - posłuszeństwu ogólnemu. Jest wziętym trenerem i prowadzi kursy w całej Europie - ze swoimi wykładami regularnie odwiedza kluby szkoleniowe w Szwecji, a także za granicą - we Włoszech, Finlandii, Danii, Norwegii, Estonii, Hiszpanii i w Polsce. Wraz z mężem napisali wiele książek i skryptów szkoleniowych, oraz wydali kilka filmów.